Jdi na obsah Jdi na menu
 


Projev předsedy klubu Jiřího Rezka

29. 1. 2013

     Vážený pane primátore, dámy a pánové.

     Včera uplynulo sto let od úmrtí pana Karla Wittgensteina, muže, jenž svým podnikáním navázal na nebývalý industriální rozvoj města Kladna, na jehož konci stojí dnes největší město středočeského kraje. Ale co hlavně -  dne 18. května roku 1889 založil Poldinu huť.

   Je třeba si uvědomit a také zdůraznit, že tento skutek se stal nadějí pro tisíce obyvatel z Kladna a jeho okolí, protože jim tímto zajistil práci a perspektivu na dalších sto let dopředu. Kdo se tím dnes může pochlubit?

     Nebylo to všechno. Za jeho éry  v roce 1893 se město Kladno stalo politickým okresem, v roce 1898 dokonce "horním královským městem". Dále byla za jeho éry postavena jedna z nejkrásnějších  pseudorenesančních radnic v Čechách a pseudorománská bazilika Nanebevzetí  Panny Marie. Tím dostalo Kladno navždy jiný vzhled, vzhled města.

     Karl Wittgenstein se tak navždycky zařadil mezi nejvýznamnější muže města Kladna všech dob a může se tak směle postavit vedle jiné velké muže města, jakými byli například Jan Váňa, Vojtěch Lanna a další...

    Na závěr mi dovolte, abych poděkoval primátorovi města Kladna panu ing. Danu Jiránkovi za jeho porozumění věci, patriotismus, ale hlavně za pomoc, bez které by jsme tu dnes nestáli.

 

    Děkuji za pozornost

 

    Přepsal a upravil František Baďura

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář